Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně (dále jen „ČLS JEP, z.s.“) je dobrovolné nezávislé sdružení fyzických osob - lékařů, farmaceutů a ostatních pracovníků ve zdravotnictví a příbuzných oborech, příp. osob právnických.
ČLS JEP , z.s. je právnickou osobou, která působí na území České republiky, a jejím sídlem je Praha. ČLS JEP, z.s. má vlastní Stanovy, které byly přijaty na sjezdu delegátů 11. 11. 1992 a upraveny na sjezdech delegátů v r. 1994, 1996, 2003, 2011, 2015 a 2023.
Stanovy – ke stažení ČLS JEP, z.s.
Základními organizačními složkami ČLS JEP, z.s. jsou odborné společnosti, vytvářené na profesním (oborovém) základě a spolky lékařů, vytvářené na územním principu.
Organizační složky ČLS JEP, z.s. musí mít při svém vzniku nejméně 50 řádných členů a mohou se dále vnitřně členit i vytvářet nižší organizační jednotky (např. sekce).
Organizační složky jsou vnitřními organizačními složkami ČLS JEP, z.s. bez právní osobnosti; ve své odborné činnosti jsou autonomní a nesou za její výkon plnou odpovědnost.
Organizační složky mohou spolupracovat s odbornými sdruženími v zahraničí.
Lékařský dům je otevřen Po-Pá od 7:00 do 20:00 hodin.
Sekretariát ČLS JEP, z.s. sídlí ve 4. patře Lékařského domu, Sokolská 31, Praha 2
Centrální evidence členů ČLS JEP, z.s. i jejích jednotlivých organizačních složek (tj. odborných společností a spolků lékařů) se vede centrálně v sekretariátu ČLS JEP, z.s.
Zájemce o řádné členství v ČLS JEP, z.s. i v jejích organizačních složkách provede on-line registraci přímo na webových stránkách www.cls.cz . Při vyplňování přihlášky musí zájemce označit vybranou organizační složku, jíž se chce stát členem. Členem ČLS JEP, z.s. i jejích organizačních složek se může stát občan ČR i cizinec.
Přihláška je z centrální evidence členů ČLS JEP, z.s. předána k projednání na příslušný výbor organizační složky ČLS JEP, z.s.
O přijetí zájemce do některé z organizačních složek ČLS JEP, z.s. rozhoduje výbor organizační složky.
Řádným členem ČLS JEP, z.s.
se může stát lékař, farmaceut, případně jiný pracovník ve zdravotnictví
a příbuzném oboru, který souhlasí s posláním a cíli ČLS JEP, z.s. a zaváže
se přispívat k jejich plnění.
je každý člen některé z jejích organizačních složek. Množství organizačních složek,
jichž může být členem, není omezeno.
se může stát právnická osoba obdobného zaměření (o přijetí každé právnické osoby je rozhodováno individuálně). Členství je upraveno dohodou o přidruženém členství.
(Dohoda o přidruženém členství).
Výbor organizační složky je jejím řídícím a výkonným orgánem; je v kontaktu s jednotlivými členy této organizační složky (např. posílá informace o jejích aktivitách, nabízí účast na edukačních akcích apod.); výbor spolupracuje s předsednictvem ČLS JEP, z.s.. Výbor též stanoví výši členských příspěvků jednotlivé organizační složky. Některé organizační složky mají diferencovanou výši členských příspěvků pro různé kategorie (skupiny) členů, např. v závislosti na věku. Výbor organizační složky může rovněž ukončit členství svých členů, neplní-li povinnosti, uváděné ve Stanovách ČLS JEP, z.s..
Členské příspěvky
Podle Stanov ČLS JEP je členský příspěvek rozdělen na dvě části:
Členské příspěvky se hradí jedenkrát ročně na základě výzvy k úhradě, kterou zasílá Centrální evidence členů ČLS JEP e-mailem počátkem daného kalendářního roku.
Každý člen si může požádat o slevu či odpuštění členského příspěvku (členové od 70ti let, rodičovská dovolená). O slevu je nutné požádat prostřednictvím formuláře „Žádost o snížení členského příspěvku“
Příspěvky jsou osvobozeny od DPH dle § 61 a) zákona o DPH a jelikož členství v ČLS JEP, z.s. není ze zákona povinné, nejsou příspěvky daňově účinným nákladem vynaloženým dle §24 odst. 2 písm. d) ZDP.
Služby poskytované sekretariátem ČLS JEP organizačním složkám a členům ČLS JEP v rámci základního členského příspěvku:
Sekretariát
Evidence členů
Ekonomika a účetnictví
Nakladatelské a tiskové služby
Užívání prostor
Základní členský poplatek nezahrnuje náklady na spotřebu materiálu, energie, telefony, internet, využití a pořízení IT a jiné techniky OS.
Veškeré formuláře centrální evidence členů naleznete zde - formuláře ke stažení.
Centrální evidence členů ČLS JEP, z.s.
UPOZORNĚNÍ
Od 1. 1. 2024 již nebude ČLS JEP spolupracovat při organizaci elektronických voleb s volebním systémem společnosti gReception a to z důvodu výpovědi smlouvy ze strany gReception.
Novelizací volebního řádu ČLS JEP ze dne 17. 5. 2022 mohou volby do výboru a revizní komise organizační složky probíhat buď na zasedání příslušného orgánu (prezenčně), elektronicky nebo kombinací těchto dvou forem.
Informace a formuláře k volbám naleznete v Dokumentech ke stažení v sekci "Centrální evidence členů - Volby"
Organizačním složkám doporučujeme využít elektronický systém voleb, který je jednodušší na zpracování, šetří finance (poštovné, tisk, obálky) a je časově méně náročný. Předpokladem je aktuální databáze e-mailových adres členů.
Video ze semináře k volbám dne 30. 3. 2023: Video ZDE
Prezentace ze semináře k volbám dne 30. 3. 2023: ppt prezentace ZDE
Vyhlášení voleb / elektronická forma: vzor textu pro OS ČLS JEP ZDE
Dana Hanušová
telefon: +420 224 266 708
GSM: +420 773 307 009
e-mail: hanusova@cls.cz
Kompletní texty stanov, jednacího řádu, volebního řádu a vzorové stanovy pro organizační složky a sekce ČLS JEP, z.s. ke stažení ve formátu .DOC.
Video ze semináře ke stanovám dne 26. 4. 2023: Video ZDE
Prezentace ze semináře ke stanovám dne 26. 4. 2023: ppt prezentace ZDE
Pocty a ceny udělované organizačními složkami a předsednictvem ČLS JEP, z.s.
Vystavení všech diplomů k oceněním zajišťuje Sekretariát ČLS JEP, z.s.
Organizační složky ČLS JEP, z.s. udělují:
Předsednictvo ČLS JEP, z.s. uděluje:
Soupis návrhů, jež zaslaly odborné společnosti ČLS JEP do publikační soutěže o Ceny předsednictva ČLS JEP za výjimečný publikační a vědecký přínos za rok 2023 - články
Soupis návrhů, jež zaslaly odborné společnosti ČLS JEP do publikační soutěže o Ceny předsednictva ČLS JEP za výjimečný publikační a vědecký přínos za rok 2023 - monografie
Archiv poct udělených členům ČLS JEP, z.s.
POCTY udělené členům ČLS JEP, z.s. v roce 2023
POCTY udělené členům ČLS JEP, z.s. v roce 2022
POCTY udělené členům ČLS JEP, z.s. v roce 2021
POCTY udělené členům ČLS JEP, z.s. v roce 2020
POCTY udělené členům ČLS JEP, z.s. v roce 2019
POCTY udělené členům ČLS JEP, z.s. v roce 2018
POCTY udělené členům ČLS JEP, z.s. v roce 2017
POCTY udělené členům ČLS JEP, z.s. v roce 2016
POCTY udělené členům ČLS JEP, z.s. v roce 2015
POCTY udělené členům ČLS JEP, z.s. v roce 2014
POCTY udělené členům ČLS JEP, z.s. v roce 2013
POCTY udělené členům ČLS JEP, z.s. v roce 2012
POCTY udělené členům ČLS JEP, z.s. v roce 2011
POCTY udělené členům ČLS JEP, z.s. v roce 2010
POCTY udělené členům ČLS JEP, z.s. v roce 2009
POCTY udělené členům ČLS JEP, z.s. v roce 2008
POCTY udělené členům ČLS JEP, z.s. v roce 2007
POCTY udělené členům ČLS JEP, z.s. v roce 2006
POCTY udělené členům ČLS JEP, z.s. v roce 2005
POCTY udělené členům ČLS JEP, z.s. v roce 2004
POCTY udělené členům ČLS JEP, z.s. v roce 2003
Fotoarchiv předávání ocenění
Zlatá medaile prof. Lokajovi (2019)
Čestné členství ČLS JEP prof. Starému, dr. Kotíkovi a prof. Rektorovi (2019)
Čestná medaile prof. Eliškovi, prof. Pirkovi a doc. Havlíčkovi (2019)
ČLS JEP, z.s. má významné mezinárodní kontakty. Odborné společnosti ČLS JEP, z.s. jsou členy 103 zahraničních (mezinárodních) odborných společností.
Plány na stavbu Lékařského domu začínají již v roce 1912. Původně se mluvilo o Spolkovém domě Spolku českých mediků - poprvé vznikla myšlenka stavby na letní valné hromadě r. 1912 a v zápisech stojí, že návrh podal dr. František Veselý, pozdější lázeňský lékař v Lázních Luhačovicích
Pozemek, na kterém dnes Lékařský dům stojí, byl Sboru nabídnut ke koupi až v roce 1927. Na železobetonové zdivo bylo pak použito celkem 1 600 m3 štěrku a písku a 36 vagonů cementu.
Obklady schodiště a vestibulu byly provedeny krkonošským mramorem. V suterénu byl realizován sál s více než 220 místy k sezení včetně, dnes již neexistujícího, velkého balkónu.
V budově bylo umístěno také lékařské knihkupectví, nakladatelství mladé generace lékařů a knihovna Spolku mediků, o které se říkalo, že je to „lékařské perpetuum mobile“, protože se do té doby mnohokrát stěhovala po Praze. Medici byli ve Sboru pro postavení Lékařského domu zastoupeni pozdějším profesorem MUC. Karlem Raškou.
Budovu Lékařského domu navrhl vzdálený příbuzný chirurga
prof. Zdeňka Vahaly - architekt František Vahala (1881 - 1942), žák Jana Kotěry a Stanislava Suchardy. Mimo jiné realizoval mnoho veřejných staveb, zejména škol a například i Masarykovo zdymadlo pod hradem Střekov a také mnoho vil - v Praze na Ořechovce či v Bechyni. Lékařský dům je dodnes zapsán na seznamu pražských památek. Byl na tu dobu opravdu futuristický a zároveň praktický s mnoha dobovými technickými vymoženostmi od způsobu vytápění, moderního větrání i zabezpečení sálu až po tehdejší moderní ústřednu a výtah.
K slavnostnímu otevření bylo 27. března 1931 vydáno zvláštní číslo „Věstníku českých lékařů“ - týdeníku Jednoty československých lékařů, všech lékařských komor v republice Československé a Svazu spolků mediků československých. Prof. dr. František Šamberger, předseda Sboru pro postavení Lékařského domu tehdy napsal: „Jsme si vědomi, že vybudováním svého domu ocitáme se v nové vývojové etapě svého stavu. Dům náš nepovstal ani z rozmaru, ani z pouhé touhy po representaci. Stavbu domu našeho kategoricky si vynutil vývoj lékařského stavu“.
Byla provedena nová rekonstrukce sálu a některých pater. Z terasy na střeše je krásná vyhlídka na Prahu. Zde byl nedávno natočen film „Na střeše“, kde jsme se již těšili na setkání s Janem Třískou, ale nakonec si zahrál hlavní roli Antonín Švehlík. Za Lékařský dům vděčíme především lékařům prvních let první republiky, kteří na stavbu většinou po malých částkách vybrali, a také obrovskému úsilí těch, kdo stavbu dovedli dokonce.